ART / Etchings etc / Etching 7437043
*
nr 743 7043
Börje Sandelin
(1926-1970), Sverige
Börje Sandelin (1926-1970), Pierrot, 45/50, subject size: 19 x 13,
ETCHING (F), Börje Sandelin (1926-1970), Pierrot, 45/50, motivets mått: 19 x 13
Börje Sandelin, Swedish painter and graphic artist, born 1926, dead 1970.
Droit De Suite
Estimate:
500
Sold:
SEK 550
Auction date:
Monday February 27 2012
at 17:55:45
- Bid history
Time
Bidder
Bid
21/2 21:41:27
1
500 kr
24/2 11:40:04
2
200 kr
24/2 11:40:35
2
300 kr
24/2 11:41:30
2
450 kr
27/2 17:50:44
3
Vinnande bud
- Thema-auction
Feb 27
Grafik
På tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.
Read more about Grafik
- Artist/Designer
Börje Sandelin
Börje Sandelin, Swedish painter and graphic artist, born 1926, dead 1970.
Read more about Börje Sandelin
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: börje sandelin etsning etsningar grafik pierrot svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
9295 ETCHING
Bertil Bull Hedlund (1893-1950), Sweden. GÃ¥rdsmoti..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 18:42
-
2021 ETCHING
Lena Cronqvist (b. 1938), Sweden. Signed, numbered..//
Present: SEK 1000
Auction ends
in three weeks
17 juni at 20:57
-
3267 ETCHING
Vatican, eftertryck. Image dimensions: 42x62 cm, o..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:38
-
3036 ETCHINGS
2 pcs, Nils Emil Ancker. Signed. Image dimensions:..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:21
-
3293 COLOUR ETCHING
Bo Cronqvist (b. 1948), Sweden. Signed, numbered 4..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:42
-
9325 COLOUR ETCHING
Lennart Rosensohn (1918-1994), Sweden. Signed, num..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:08
*
Börje Sandelin
Börje Sandelin, Swedish painter and graphic artist, born 1926, dead 1970.
Read more about Grafik
Read more about Börje Sandelin
nr 743 7043
Börje Sandelin
(1926-1970), Sverige
Börje Sandelin (1926-1970), Pierrot, 45/50, subject size: 19 x 13,
ETCHING (F), Börje Sandelin (1926-1970), Pierrot, 45/50, motivets mått: 19 x 13
Börje Sandelin, Swedish painter and graphic artist, born 1926, dead 1970.
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 500 |
Sold: | SEK 550 |
Auction date: |
Monday February 27 2012 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
21/2 21:41:27 | 1 | 500 kr |
24/2 11:40:04 | 2 | 200 kr |
24/2 11:40:35 | 2 | 300 kr |
24/2 11:41:30 | 2 | 450 kr |
27/2 17:50:44 | 3 | Vinnande bud |
- Thema-auction
Feb 27
Grafik
På tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.Read more about Grafik
- Artist/Designer
Börje Sandelin
Börje Sandelin, Swedish painter and graphic artist, born 1926, dead 1970.Read more about Börje Sandelin
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: börje sandelin etsning etsningar grafik pierrot svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
9295 ETCHING
Bertil Bull Hedlund (1893-1950), Sweden. GÃ¥rdsmoti..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 18:42 -
2021 ETCHING
Lena Cronqvist (b. 1938), Sweden. Signed, numbered..//
Present: SEK 1000
Auction ends
in three weeks
17 juni at 20:57 -
3267 ETCHING
Vatican, eftertryck. Image dimensions: 42x62 cm, o..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:38
-
3036 ETCHINGS
2 pcs, Nils Emil Ancker. Signed. Image dimensions:..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:21 -
3293 COLOUR ETCHING
Bo Cronqvist (b. 1948), Sweden. Signed, numbered 4..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:42 -
9325 COLOUR ETCHING
Lennart Rosensohn (1918-1994), Sweden. Signed, num..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:08